Data: 27 kwietnia 2011
Teoria gier wokół nas. - Kiedy warto zdać się na przypadek? Czy palenie za sobą mostów może być dobrym posunięciem? Między innymi na te pytania odpowiada książka „Sztuka strategii”, którą można uznać za pewnego typu podręcznik wprowadzający czytelnika w świat teorii gier.
Jest to jednak podręcznik niezwykły, gdyż autorzy ograniczyli w nim matematyczne wyliczenia do minimum, zastępując je przykładami wziętymi z życia codziennego. Definiowanie takich pojęć jak strategia dominująca czy dylemat więźnia odbywa się tu poprzez analizę przypadków ze świata sportu, polityki, mediów, nawet życia rodzinnego.
Lektura książki Dixita i Nalebuffa pokazuje, że teoria gier jest w naszym życiu wszechobecna. Autorzy uświadamiają czytelnikowi, że czasem każdy z nas wykorzystuje tę naukę podświadomie. Pokazują jednak także, kiedy ludzkie ułomności w myśleniu prowadzą do podjęcia nieracjonalnych decyzji. Czytelnik ma szansę nauczyć się technik, dzięki którym będzie mógł w jak największym stopniu kierować się w życiu logiką. Pomocne są przy tym zawarte w książce ćwiczenia myślowe (tzw. „wyprawy do siłowni”) oraz studia przypadku.
Z pewnością książkę „Sztuka strategii” można polecić wszystkim, którzy chcą spojrzeć na codzienne życiowe wybory z nieco innej perspektywy.