Data: 26 października 2010
Kraje wschodzące (in. rynki wschodzące, z ang. emerging markets) to określenie używane w odniesieniu do niektórych regionów świata ze względu na cechy charakterystyczne ich gospodarek oraz rynków finansowych. Kraje te znajdują się w fazie przejścia między gospodarką rozwijającą się a rozwiniętą. Poznajcie ich najbogatszych mieszkańców!
Carlos Slim Helu
Jest synem emigrantów z Libanu. Jego sukces jest doskonałym dowodem na to, że można zaczynać od zera. Jako najmłodszy syn libijskich emigrantów nie mógł liczyć na jakikolwiek spadek. Ta sytuacja zmotywowała go do działania. Swoją pracę rozpoczynał na giełdzie w Meksyku i w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystał szansę, jaką stworzył kryzys ekonomiczny lat dziewięćdziesiątych, kupując za bezcen udziały firmy Telmex.
Obecnie jest właścicielem America Movil – największej w Ameryce Południowej i piątej na świecie sieci telekomunikacyjnej (choć podobno sam nigdy nie uruchomił swojego laptopa). Przedsiębiorstwa Carlosa Slima wytwarzają rocznie 5% PKB Meksyku. Slimlandia – tak często Meksykanie mówią o swoim państwie. I nic dziwnego – potentat posiada udziały w większości dużych przedsiębiorstw, a jego praktyki mają charakter monopolistyczny, co zmniejsza konkurencyjność meksykańskiego rynku.
Mukesh Ambani
Najbogatszy człowiek Azji i czwarty najbogatszy człowiek na świecie. Jest najstarszym synem Dhirubhaia Ambaniego – założyciela Reliance Indutries i bratem Anila Ambaniego – prezesa Reliance Industries. Mukesh Ambani jest właścicielem trzech największych firm w Indiach: Reliance Industries, Reliance Petroleum i Reliance Industrial Infrastructure Ltd. Wszystkie należą do branży naftowej. Wśród jego aktywów znajduje się również pierwszoligowy klub sportowy - Mumbai Indians.
Ambani ma żonę i trójkę dzieci, dla których zbudował w Bombaju apartamentowiec wzorowany na wiszących ogrodach Semiramidy. Jego budowa kosztowała miliard dolarów. Majątek Ambaniego szacowany jest na 29 mld USD.
Lakshmi Mittal
Pochodzi z niezamożnej kasty Marwari Aggarwal, zamieszkującej przede wszystkim pogranicze indyjsko-pakistańskie. Swoją karierę zaczynał od ciężkiej pracy w jednej z hut należących do jego ojca. Kilka lat później stworzył spółkę, która była jego pierwszym poważnym przedsięwzięciem. Swój sukces Mittal zawdzięcza nie tylko ciężkiej pracy, ale i zmysłowi obserwacji. Jako pierwszy dostrzegł bowiem, że przemysł stalowy wymaga konsolidacji.
Obecnie jest prezesem i szefem operacyjnym Arcelor Mittal – największego na świecie producenta stali (ok. 10% produkcji globalnej). Przejęcie tego europejskiego koncernu stanowiło największą fuzję w dziejach przemysłu stalowego. Firma zarejestrowana jest w Luksemburgu. Akcje spółki notowane są natomiast na giełdach: NYSE – Euronext, Borsa de Madrid oraz Luxembourg Stock Exchange. Firma zatrudnia ok. 330 tysięcy osób.
Mittal na stałe mieszka w Londynie. Według redaktorów Księgi Rekordów Guinessa jego rezydencja w dzielnicy Kensington Palace Gardens to najdroższy budynek świata. Znajduje się w zacnym sąsiedztwie pałacyku sułtana Brunei oraz króla Arabii Sałdyjskiej. Mittal jest właścicielem majątku o wartości 28,7 mld USD.