English info

Morskie głębiny welcome to!

Autor: Anna Patek

Data: 5 kwietnia 2011

Egipt albo Australia - takie kierunki są  najczęściej wskazywane, jeśli mowa o nurkowaniu. Obecnie Egipt znalazł  się na czarnej liście turystycznej (mamy nadzieję, że chwilowo), więc pozostała Australia.  Czyżby na pewno? Nieliczni wiedzą, że swoją przygodę z nurkowaniem można rozpocząć w mniej egzotycznych destynacjach – chociażby nad Jeziorem Zegrzyńskim- zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od centrum Warszawy…

8981Nurkowanie

Początki…

Często można się spotkać z opinią, że nurkowanie jest sportem trudnym i wymagającym. Chciałabym częściowo obalić ten mit.  Z pewnością, jeżeli  chce się uprawiać go profesjonalnie i z roku na rok zdobywać coraz bardziej prestiżowe kwalifikacje, wymaga sporo zaangażowania i cierpliwości. Dla osób, które chciałyby spróbować nurkowania, z pewnością z pomocą przychodzą szkoły nurkowania. Wprowadzą one adepta w podwodny świat bezboleśnie. Początkujący nurek powinien znać podstawowe fizyczne i biologiczne pojęcia bezpośrednio związane ze sportem, a także umieć posługiwać się sprzętem do nurkowania. Gwarancją nabycia powyższej wiedzy i umiejętności na poziomie, który umożliwi samodzielne nurkowanie, jest uzyskanie jednego z certyfikatów. W poniższej tabeli zostały przedstawione najważniejsze organizacje, które zajmują się organizacją szkoleń i certyfikacją.  

PADI

Professional Association Diving Instructor

www.padi.com

CMAS

Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques

www.cmas.org

IANTD

International Association of Nitrox Divers

www.iantd.com

NAUI

NAUI Worldwide

www.naui.org

SSI

Scuba Schools International

www.divessi.com

Źródło: Opracowanie własne 

Niezbędne minimum

Sprzęt do nurkowania należy podzielić na dwie podstawowe grupy - ten, który należy uznać za niezbędne minimum i ten, który jest dodatkiem i ma za zadania uczynić nurkowanie łatwiejszym i przyjemniejszym. Do pierwszej grupy zalicza się: maskę, płetwy, fajkę, butle, automaty oddechowe, kamizelki na stelażu, skafander, rękawice, buty. Pierwsze trzy z powyżej wymienionych są najważniejsze i powinny być traktowane priorytetowo przy zakupie. Pozostałe akcesoria są najczęściej gwarantowane przez organizatora kursu. Ich wybór z pewnością można odłożyć na później. Głębokościomierze, kompasy czy sprężarki to już sprzęt dodatkowy, który poprawia komfort nurkowania i pozwala na niezależność w uprawianiu sportu.

Prawidłowo dobrana maska to podstawa bezpiecznego nurkowania. Powinna być  indywidualnie dostosowana do twarzy płetwonurka z uwagi na komfort użytkowania i względy higieniczne. Szyby z hartowanego szkła są najlepsze i należy szukać masek w nie wyposażonych. Kolejnym ważnym aspektem, nie tylko ze względów estetycznych, jest jej kolor. Podobnie jak w okularach narciarskich stosuje się podział na te, które wykorzystuje się w dobrych warunkach (w słoneczny dzień, nurkując z fajką) – o jaskrawym zabarwieni, bądź takie, które są przeznaczone do głębin podmorskich o małej przezroczystości - o ciemnym zabarwieniu.

Kolejnym niezbędnym elementem jest fajka. Warto zadbać o to, aby była w jaskrawym kolorze- oprócz umożliwienia oddychania bez podnoszenie głowy ponad poziomem wody, wskazuje położenie nurka  w nie zawsze spokojnym zbiorniku wodny. Jest to ważne, zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę z nurkowaniem.

Trzeci podstawowy element wyposażenia to płetwy. Po pierwsze, powinny być dobrze dopasowane. Spadające bądź uciskające stopę mogą być mało komfortowe, a niekiedy nawet stanowią zagrożenie dla życia. Ogólna zasada: dla początkujących najlepsze są miękkie płetwy - korygują pracę nóg, która na początku jest zazwyczaj daleka od ideału. Dla zaawansowanych przeznaczone są płetwy twardsze. W tym drugim przypadku wybierać można pomiędzy tymi z długim i krótkim piórem, czyli pomiędzy większą sterownością i szybkością, a większą siłą napędową.

Ostatnia, lecz najważniejsza zasada: Wystrzegajmy się wszelkich sklepów z pamiątkami tudzież straganów przy plaży. Jedno jest pewne - nie znajdziemy tam sprzętu, który pozwoli nam spokojnie i bezpiecznie poruszać się w morskich przestworzach. Swój wybór warto skonsultować z profesjonalistami- sprzedawcami w sklepach w specjalistycznych. Można również posłużyć się stworzonymi wcześniej rankingami.  

Jak i  gdzie?

Jak już  wcześniej zostało powiedziane, nurkowanie kojarzy się głównie z ciepłymi krajami i rafą koralową. Możliwość obcowania z naturą i podziwiania morskich głębi przyciąga turystów z całego świata do takich miejsc, jak: wyspy Morza Karaibskiego, Australia, Chorwacja, Czarnogóra, Filipiny, Wyspy Kanaryjskie, Indonezja, Kreta, Kuba, a nawet Krym czy Norwegia. Najpiękniejsze miejsca wg www.skyscanner.pl zostały przedstawione na poniższej mapie. Mimo, iż w Polsce nie będziemy mogli podziwiać egzotycznej fauny i flory, jest wiele interesujących miejsc, gdzie można „dać nura”. Sezon zazwyczaj rozpoczyna się na przełomie kwietnia-maja, a kończy w październiku. Nurkowanie w Morze Bałtyckim czy polskich jeziorach, m.in. Hańcza, Lipie, Ińsko, Powidzkie, Drawsko, Białe Gostyńskie, może być niezapomnianą przygodą.

Bardziej ekstremalne odmiany nurkowania to przede wszystkim nurkowanie nocne, wrakowe, w górach, a nawet pod lodem! Umiejętność penetrowania morskich głębin wykorzystywana jest również w rybołówstwie, inspekcji zatopionych statków i łodzi, a także na potrzeby ratownictwa podwodnego, poszukiwania min i bomb. Warto pamiętać, że organizowane są również patrole, które mają na  celu tropienie osób nurkujących bez właściwych uprawnień.