English info

Jakie błędy można popełnić przy doborze kredytu na zakup nieruchomości?

Autor: Analizator BIK

Data: 25 czerwca 2014

Ubieganie się o kredyt hipoteczny nie kojarzy się zapewne nikomu z czynnością i bezproblemową. Przy wielu zakrętach i pułapkach nietrudno oczywiście o błędy, których moglibyśmy się wystrzec. Na co więc zwrócić uwagę, aby przejście przez proces kredytowy nie był związany był z udręką?

Przede wszystkim ważne jest, aby dobrze zabrać się do planowania kupna nieruchomości. Należy przemyśleć, czy lepiej samodzielnie i bez żadnego profesjonalnego wsparcia zająć się załatwianiem wszystkich formalności, czy też skorzystać z zewnętrznej pomocy. Być może nie mamy czasu albo wiedzy na samodzielne zajmowanie się sprawami kredytowymi
i wolimy skorzystać z doradztwa kredytowego, którego pracownicy skrupulatnie i rzetelnie poprowadzą sprawę od początku do samego końca, a nawet będą służyli pomocą już po udzieleniu kredytu.

Kolejnym błędem jest zły dobór czasu. Klienci najczęściej zbyt późno zgłaszają się do doradców kredytowych, lub decydują się na konkretny bank w ostatniej chwili podczas samodzielnego zajmowania się swoim kredytem. Nie ma jednak co dziwić się takim zachowaniom: na każdym kroku wiszą w końcu bilbordy z zapewnieniami, że uzyskanie kredytu to maksymalnie 5 minut.

Warto w tym momencie wspomnieć, że aby nie być niemile zaskoczonym podczas wizyty w banku należy zawczasu sprawdzić swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. BIK jest instytucją stworzona przez Związek Banków Polskich, którego zadaniem jest przede wszystkim obsługa bazy informacji, dotyczącej klientów banków. Dane zawarte w systemie nie dotyczą tylko udzielonych kredytów, ale również zapytania o możliwość otrzymania kredytu czy karty kredytowej. Raport BIK jest nieczytelny dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia
z tego typu dokumentami. Z pomocą nadchodzi tutaj nowoczesna platforma Analizator BIK. Staraliśmy się, aby portal Analizator BIK, wyszedł naprzeciw i rozwiązał trudności związane ze zrozumieniem raportu BIK - mówi Jan Bijas, właściciel portalu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Portal dzięki najnowszej technologii, samodzielnie przetwarza zeskanowany raport BIK i prezentuje zobowiązania w czytelnej formie.

Innym często spotykanym błędem jest zbyt duża ufność w reklamy banków. Samodzielnie starając się o kredyt, nie zawsze jesteśmy w stanie dobrze rozeznać się w ofertach na rynku kredytowym. Zatem i w tym przypadku warto mieć kontakt z dobrym doradcą kredytowym, który zweryfikuje prawdziwość informacji i będzie w stanie porównać i wybrać najlepszą ofertę.

Wielu klientów samodzielnie, przy użyciu dostępnych „kalkulatorów kredytowych” stara się wyliczyć swoją zdolność kredytową. Zapominają oni często o tym, iż takie kalkulatory mają charakter wyłącznie orientacyjny, a właściwie głównie marketingowy danej strony i ma zachęcić jedynie do odwiedzin konkretnego banku. Najlepszym i najbardziej wiarygodnym sposobem zbadania swojej zdolności kredytowej jest skontaktowanie się z bankiem lub doradca. Badanie takie zajmuje tylko kilka minut, natomiast otrzymana informacja będzie rzetelna i wiarygodna.

Innym często popełnianym błędem jest wybieranie doradztwa finansowego, które współpracuje np. tylko z jednym bankiem. Przed wyborem swojego doradcy, warto jest zatem sprawdzić z jaką liczba banków on współpracuje. Można również sprawdzić opinie jakie pojawiają się na temat danej firmy. Sam proces kredytowy zazwyczaj nie jest procesem przyjemnym, ale przy wyborze dobrego doradcy łatwiej i szybciej można go zakończyć sukcesem.

Przy tak licznych pułapkach czekających każdego ubiegającego się o kredyt, warto przedwcześnie zastanowić się nad planem działania. Wówczas proces kredytowy nie będzie „uciążliwością”, a i radość z zakupionego mieszkania większa.