English info

Tajemnice kredytu konsolidacyjnego

Autor: Analizator BIK

Data: 13 czerwca 2014

Kredytem konsolidacyjny nazywamy rodzaj kredytu, który przeznaczony jest na spłatę innych zobowiązań kredytobiorcy. Jest to nie tylko kredyt, który pomoże nam w spłacie zwykłego kredytu gotówkowego, ale również kredytu hipotecznego, limitu w koncie czy karcie kredytowej. Zobowiązanie tego typu można wziąć w celu podniesienia zdolności kredytowej lub zminimalizowania miesięcznych zobowiązań. Jednak czy jest to kredyt bezpieczny, a wejście w jego posiadanie nie wygeneruje dodatkowych utrapień?

Najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy się zająć, jeśli oczywiście samodzielnie będziemy starali się o uzyskanie kredytu, to dokładne rozeznanie się co oferują banki. Wybór będzie naprawdę ogromny! Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na: wysokość prowizji, oprocentowanie, koszty ubezpieczenia, możliwość uzyskania dodatkowych środków na dowolny cel lub dowolność w wyborze dnia spłaty. Może zatem lepiej jest rozejrzeć się za osobami, które zawodowo zajmują się pomocą w uzyskaniu kredytu? Jeśli jesteśmy osobami zapracowanymi, korzystniejsze będzie, abyśmy swoje sprawy finansowe powierzyli specjalistom. Możemy w tym celu, skorzystać z wielu świetnie prosperujących na rynku doradztw kredytowych. Przy ich wyborze, należy natomiast zwrócić uwagę, czy współpracują z wieloma bankami, czy przypadkiem, nie są nastawione na współpracę tylko z jednym.

Nie wolno również zapomnieć o wymogach jakie należy spełnić, aby stać się posiadaczem kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim należy pamiętać, że możemy się starać o niego tylko w momencie, kiedy nie mamy jeszcze żadnych zaległości w spłatach dotychczasowych kredytów.

Historia kredytowa, którą sprawdzić możemy w Biurze Informacji Kredytowej musi być nieskazitelna. Raport BIK charakteryzuje się jednak skomplikowaną formą. Pomocy szukać możemy na portalach, które zajmują się analizą raportów z Biura Informacji Kredytowej. Najprecyzyjniejszym jest współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Analizator BIK. Portal ten, dzięki najnowocześniejszej technologii OCR, samodzielnie przetwarza zeskanowany raport, w tabelaryczny dokument, który jest przejrzysty i czytelny nawet dla laika. Analizator BIK został stworzony przy współpracy z doradcami finansowymi, oraz wieloma bankami, dzięki czemu możliwość otrzymania kompleksowej, szybkiej oraz profesjonalnej pomocy w analizie raportu stała się jeszcze prostsza. Dzięki skorzystaniu z Analizatora BIK razem z „rozszyfrowaniem” raportu, klient otrzymać może również zestawienie aktywnych zobowiązań, dzięki czemu wiadomo będzie jakie należy podjąć działania, aby otrzymać najbardziej korzystny kredyt.

Kredyt konsolidacyjny może występować w dwóch różnych formach – zabezpieczonej i niezabezpieczonej. Kredyty zabezpieczone są dużo tańsze od niezabezpieczonych, ale aby uzyskać taki kredyt trzeba posiadać wolną od obciążeń nieruchomość. W niektórych przypadkach nieruchomość należeć może do osoby trzeciej – wtedy jedna osoba jest dawcą zabezpieczenia, a druga kredytobiorcą. Czasem banki sprawdzają również BIK osób udostępniających zabezpieczenie – wtedy warto również posłużyć się wspomnianym wcześniej portalem AnalizatorBIK.

Przy podjęciu decyzji o konsolidacji należy starannie przeanalizować, czemu ma służyć taki zabieg. Jeśli ma zminimalizować koszty obsługi kredytów to w ofertach które wybraliśmy, należy zwrócić szczególną uwagę na całkowity koszt kredytu, czyli na łączną kwotę do spłaty pomniejszoną o pierwotną kwotę kredytu. Składają się na nią: suma odsetek, prowizja, ale także takie koszty jak np. ubezpieczenie. Jeśli natomiast konsolidacja służyć ma przede wszystkim powiększeniu swobody finansowej najważniejsza dla kredytobiorcy możę być wysokość raty.

Czy zatem kredyt konsolidacyjny zawsze jest zawsze najbardziej opłacalnym rozwiązaniem? Zdarzyć się może niestety, że takie rozwiązanie na dłuższy okres czasu przyniesie jedynie minimalne korzyści, niewarte zachodu. Przed jego zaciągnięciem warto więc starannie się przygotować i upewnić, że w poszukiwaniu lepszego kredytu, nie natrafimy na gorszy.