English info

Komentarze

Najnowsze artykuły:
28 stycznia 2015
Jakub Domagalski
Swiss Franc currency

Związek Banków Polskich zapowiedział pakiet pomocowy dla frankowiczów. Czy jest to ostatnia deska ratunku czy tylko PR-owe zabiegi? Jak można rozwiązać problem frankowiczów? Na pewno da się to zrobić.

29 maja 2013
Maciej Pyka
Wenezuela

„Nie jesteśmy idealni, ale demokrację mamy” – ta wypowiedź zmarłego 5 marca tego roku prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza chyba najlepiej ilustruje 14 lat jego rządów. Chavez był jednym z niewielu autorytarnych filantropów w najnowszej historii świata, człowiekiem który jednocześnie walczył z wykluczeniem społecznym i wolnością słowa, zaś ponad 2 miesiące od jego śmierci wciąż nie jest jasne, jaki kierunek obierze do niedawna władany przez niego kraj.

25 marca 2013
Maciej Pyka
sequester

W zeszłym numerze Trendu opisywałem, jak problemy włoskiego budżetu można zaobserwować patrząc na kondycję, w jakiej znajduje się scena polityczna tego kraju. Od czasu tamtego tekstu wybory parlamentarne, w których profesjonalny błazen Beppe Grillo oraz błazen-hobbysta Silvio Berlusconi uzyskali odpowiednio 26% i 29% poparcia, potwierdziły czarną wizję rynków i analityków gospodarczych. Tymczasem po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego przywódcy innego dużego kraju również ponieśli porażkę w walce z zadłużeniem.  

8 lutego 2013
Maciej Pyka
wochy

Staram się unikać pisania o Polsce. Artykuły o gospodarce prędzej czy później muszą zahaczyć o politykę, a naszą rodzimą uważałem za zbyt zawiłą, żeby ją streścić w 9000 znaków, które mi zwykle przypadają. Jak się jednak okazuje, polskie przepychanki bledną w obliczu włoskiej sceny politycznej, która po zbliżających się lutowych wyborach będzie musiała wyłonić rząd będący w stanie wyciągnąć z kryzysu kolejnego pretendenta do przechodniego tytułu „chorego człowieka Europy”.

15 grudnia 2012
Maciej Pyka
chiny

Listopad to dobry miesiąc na wybory. Amerykanie ponownie wybrali na prezydenta Baracka Obamę, przy okazji przypominając sobie, że ich społeczeństwo podzielone jest w połowie, jeśli chodzi o poglądy polityczne, zaś Chińczycy dowiedzieli się, że nowym szefem Chińskiej Partii Komunistycznej został wybrany Xi Jinping i przypomniano im, że jeśli chodzi o poglądy polityczne, są absolutnie jednomyślni. O ile jednak w USA wspomniany rozłam jest czymś, co uzewnętrznia się przy okazji kontrowersyjnych decyzji, chińska stabilność coraz bardziej przypomina przykrywkę dla społeczeństwa zagrożonego narastającymi konfliktami wewnętrznymi.

Pozostałe artykuły: